З днем народження, Аґноне!

У Бучачі, місті купців та мудреців, 130 років тому народився Самуїл Йосеф Галеві Чачкес. Хоч багато людей знають його як Йосефа Аґнона. Життєвий і творчий шлях письменника був непростим і доля влаштувала так, що він змушений був покинути Бучач. Але із року в рік дивні та міцні ниточки зв’язку із маленькою батьківщиною все одно натягуються.

 

 

 

З нагоди 130-річниці з дня народження Нобелівського лауреата, сьогодні у місті влаштували невеличке свято. У краєзнавчому музеї розпочалася офіційна частина, де всі охочі мали змогу ближче “познайомитися” із письменником. Багато цікавих фото, вирізок із газет наче розповідали про цю творчу та непересічну особистість.

 

 

У двадцятирічному віці він емігрує до Палестини та оселяється в передмісті Єрусалиму. Про життя східноєвропейських та галицьких євреїв писав спершу на ідиші, а згодом і на івриті. Але доля знову повертає його до Бучача, хоч і ненадовго. Подорожі рідним краєм, лягли в основу найкращих творів письменника про місто: романів “Гість на одну ніч”, “Весільний балдахін” та “Проста історія”. Перший твір має ще й іншу назву “Нічний постоялець”.

 

 

 

 

Дуже приємно, що в Бучачі ми маємо можливість до вас завітати на таке свято Йосефа Чачкеса, – зазначив Голова “Єврейської общини” Тернопільщини. Тішимося, що тут не забувають про єврейську общину та знаходять засоби для допомоги спонсори. На жаль, сьогодні тут немає онучки Йосефа Аґнона Яель Блау, яка у 2010 році приїздила до Бучача. Але про іменинника ми пам’ятаємо і будемо раді завітати до вашого міста. В Ізраїлі всі його бачать на 50-ти шекелевій купюрі. Можливі, не всі читали твори Аґнона, але всі знають що він такий є і хто він такий.

 

 

 

Тернопільський краєзнавець, дослідник творчості письменника Юрія Ковальков розповів, що “до своєї Нобелівської нагороди Шмуель йосеф Аґнон йшов не один рік. Вперше на цю відзнаку його висували у 1947 році. І навіть спроби кілька років підряд, і через якийсь час принесли плоди аж у 1966. Аґнон мріяв про неї. Достатньо сказати, що у 30-річному віці він пише до редактора одного з видань про те, що усе його життя – це втрачені можливості, але, можливо, коли-небудь, їх відшкодує Нобелівська премія, і це стається. Забігаючи наперед, зазначу, що наступного року завдяки поштовому відомству України світ побачить марка присвячена Шмуелю Йосефу Аґнону. У серії “Нобелівські лауреати”, це буде четверта мініатюра.

 

 

 

 

Популярність приходить до письменника після повісті “Покинуті дружини”, оповідання “Агуни”. А псевдонім “Аґнон” залишається із Нобеліантом до сьогодні від 1924 року. А лауреатом Нобелівської премії з літератури письменник став у 1966 році. Це більш як через 35 років після відвідин Бучача у міжвоєнний період.

 

 

 

 

Після цього, бучачани та гості міста біля погруддя Аґнону долучилися до літературних читань з нагоди 130 від дня народження шмуеля Йосефа Аґнона.

 

 

 

 

 

Леся Ю.

ДЯКУЄМО ЗА ТЕ, ЩО ВІДВІДАЛИ НАШ САЙТ, ЗА ДОВІРУ І ЗА УВАГУ!!!

КОМУСЬ БУЛО Б ВИГІДНО, ЯКБИ МИ МОВЧАЛИ!

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність розміщеної інформації, і не має можливості перевіряти достовірність розміщеної інформації.
Думка редакції сайту може не співпадати з думками авторів статей, чи коментарів.