На ізраїльських банкнотах зображено багато вихідців з України

Зазвичай на грошах зображають людей, які певним чином прислужилися у розбудові держави, її культури, допомозі народу і т. д. Але хто б міг подумати, що на банкнотах інших країн колись будуть вихідці з України. А тікали вони, бо тут їх переслідували, нищили та цуралися. На таку цікаву інформацію наші редактори натрапили випадково й одразу ж вирішили поділитися нею з вами.

 

 

 

Географічно та духовно найближчим до нас виявився Шмуель Аґнон. Бучачани та гості міста знають письменника, як Нобелівського лауреата, який народився у Бучачі. Але не всім відомо, що профіль Самуїла Йосефа Галеві Чачкеса (справжнє ім’я майстра слова) можна побачити на 50-шекелевій купюрі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виявляється, шекелі не завжди були валютою Ізраїлю.  Майже 20 років (до 1969 року) у країні користувалися ізраїльським фунтом (лірою). Так, ще на 10-фунтовій купюрі можна було побачити уродженця Житомирщини поета Хаїма-Нахмана Бялика. А на звороті – будинок у Тель-Авіві, де пізніше було створено його музей. Окрім віршування, чоловік займався перекладами на іврит творів класиків світової літератури.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Обличчям” першої 100-шекелевої купюри став виходець із Одеси Володимир (Заєв) Жаботинський – журналіст та письменник. Усе своє життя він боровся за створення єврейської держави та збройних сил. Активно підтримував Симона Петлюру, був прихильником тогочасного політичного руху та української мові. Пізніше, коли 100 шекелів стали монетою, Жаботинський опинився на аверсі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лідерів “прем’єрського” періоду, зображено як на старих купюрах великого номіналу, так і на нових монетах малого номіналу.

 

 


Портрет уродженця Вінничини Леві Ешкола та четвертого прем’єр-міністра Ізраїлю незважаючи на передрук не змінився. Спершу він очолював міністерство оборони та міністерство фінансів, а потім замінив Давида Бен-Гуріона.

 

 

Після Леві Ешкола на посаду прем’єр-міністра потрапляє Голда Меїр. Жінка, батько якої родом з України, народилася в Києві. Але з українською столицею в неї пов’язані болісні спогади про голодні роки та важке життя.

 

 

 

До 2000 року в обігу перебувала, як пише автор, “найбільш українська” серія банкнот.

 

“Двадцятка”: Моше Шарет – перший міністр іноземних справ та другий прем’єр-міністр Ізраїлю, який народився на Херсонщині. Десятки років свого життя він присвятив боротьбі за державність для євреїв. Моше вважають засновником ізраїльської дипломатії. Його батько Яків Черток був відомий як публіцист.

 

“П’ятдесятка” – уродженець Бучача Шмуель Йосеф Аґнон.

 

“Сотка”: Ісаак Шимшелевич із Полтави, або Іцхак Бен-Цві – другий президент Ізраїлю. До речі, його дружина теж із України (з Житомирщини).

 

 

Наприкінці “дев’яностих” знову відбулася зміна зовнішнього вигляду грошей. Цього разу вони отримали вертикальну орієнтацію зображень, окрім того, на трьох із чотирьох зразків були Моше Шарет, Шмуель Аґнон та Іцхава Бен-Цві. Упродовж наступних 20 років проекти загального вигляду банкнот багато разів змінювалися, пропонувалися нові обличчя молодшого покоління вихідців з України, але остаточного варіанту ще немає.

 

 

До речі, в Ізраїлі ще років десять з’явилися навіть пластикові шекелі.

 

 

Олеся Б.

ДЯКУЄМО ЗА ТЕ, ЩО ВІДВІДАЛИ НАШ САЙТ, ЗА ДОВІРУ І ЗА УВАГУ!!!

КОМУСЬ БУЛО Б ВИГІДНО, ЯКБИ МИ МОВЧАЛИ!

Редакція сайту не несе відповідальності за достовірність розміщеної інформації, і не має можливості перевіряти достовірність розміщеної інформації.
Думка редакції сайту може не співпадати з думками авторів статей, чи коментарів.